– NFC מה זה ולמה זה משמש?

אם אתם משתמשים בטלפון חכם כדי לבצע תשלומים, או אם יש לכם בארגון תווי קרבה חכמים על בסיס טכנולוגיית RFID, אתם כנראה משתמשים בשבב NFC אף אם אינכם יודעים במה בדיוק מדובר. זהו רכיב המאפשר להעביר נתונים באופן חד או דו כיווני מהמכשיר או הכרטיס אל הקורא בטווח אפס, ובלעדיו העסק אינו יכול לעבוד. בשורות הבאות יוסבר מה זה nfc בטלפון או בכרטיס חכם, מהו התקן הרלוונטי, מהם השימושים שלו, ועוד.

NFC – תקשורת טווח אפס

אז מה זה NFC? קודם כל, במקום לדבר על רכיב או שבב נכון יותר לדבר על תקן nfc, שהוא ראשי התיבות של Near Field Communication. התקן כולל למעשה פרוטוקולים לתקשורת רדיו השאובה מטכנולוגיית ה- RFID בה חברתנו מתמחה, אשר מאפשרים להעביר נתונים כמו פרטי תשלום, קבצים ועוד בין מכשירים ופיתוחים נוספים, מבלי שיהיה צורך במגע פיזי ביניהם. כפי שבוודאי שמתם לב, הפירוש העברי למונח הלועזי הוא תקשורת שדה קרוב, אך עוד מינוח נפוץ בעברית הינו תקשורת טווח אפס. אכן, בדרך כלל מדובר ביכולות תקשורת קרובות מאוד העומדות לרוב על עשרה ס"מ, אם כי ישנם פיתוחים המאפשרים מרחקים יותר גדולים.

למה משמשת תקשורת דה קרוב

לאחר שהבנתם באופן בסיסי מה זה nfc הגיע הזמן להסביר למה משמשים שבבים אלו. אם כן, במידה ומדובר בהתקנים המבוססים על טכנולוגיית RFID ניתן לבצע תקשורת דו כיוונית ביניהם, ובמידה שמדובר בתגית nfc בלי חיבור חשמל ניתן לבצע קריאה חד כיוונית שלה. אחד השימושים היותר נפוצים בהתקנים אלו הינו באמצעי התשלום החדישים דרך הטלפונים הניידים, שמהווים למעשה ארנק דיגיטלי סלולרי, כפי שמציעות כיום מספר חברות כמו גוגל. בנוסף, במדינות מפותחות לרבות ישראל נעשה שימוש בתקן הזה על מנת לשלם באוטובוסים, ברכבות ובכניסה לאירועים, כאשר העיקרון הוא כמובן החלפת התשלום במזומן, ואף החלפתו של כרטיס האשראי.

שימוש נפוץ נוסף הוא לצורך ניהול הרשאות כניסה, בעיקר בכל הקשור למקומות עבודה. כאן מדובר בכרטיסי עובדים היכולים להכיל פרטים אישיים, ולאפשר כניסה למתחמים ספציפיים, לדווח עם מיקומים ושעות עבודה, ועוד. זאת, בהתבסס על טכנולוגיית RFID שבה כאשר הכרטיס החכם נכנס לתוך שדה האנרגיה של הקורא, הוא מופעל ומשדר את המידע, שמועבר מהקורא למערכות ממוחשבות. 

מלבד זאת, מי שרוצה לדעת מה זה רכיב  nfc ומה ביכולתו לעשות, יגלה אותו בהתקנים המאפשרים זיהוי של מסמכים באמצעות תגיות, בניהול של מכשירים סלולאריים חכמים, בהתקנים להורדה של קבצים ושידורי וידאו, השתתפות במשחקים מרובי שחקנים בטלפונים חכמים ושיתוף של תמונות, אנשי קשר וקבצים נוספים בין מכשירים.

כמה מילים על תגיות NFC

כאמור, טכנולוגיות NFC מבוססות על תקשורת בין שני מרכיבים, שהאחד מהם עשוי בהחלט להיות פאסיבי, כגון תגית. כלומר, כאשר שדה הרדיו שההתקן משדר נתקל בתווית מתקבלת תשובה, בעוד האנרגיה של ההתקן היא שמאפשרת את החזרת המידע. בדרך כלל מדובר בתגיות שניתן רק לקרוא אותן, אך קיימות גם תגיות שאפשר לכתוב עליהן, בין אם מדובר בקוד סודי, פרטי חבר במועדון לקוחות, מידע על חיובים בכרטיס האשראי וכדומה. למעשה, קיימות תגיות מגוונות הנבדלות זו מזה בתצורה שלהן בעמידות הכתיבה, ברמת האבטחה, בגודל הזיכרון ובפרמטרים נוספים.

ועוד קצת על המדבקות

בשנים האחרונות נכנסו לשוק גם מדבקות NFC המתקשרות עם מכשירים סלולאריים. על פי רוב מדובר בגימיק עסקי או אישי שעלותו נמוכה ביותר, והשימוש בו כרוך בהורדת אפליקציה ייעודית. אלו מדבקות המגיעות בשלל עיצובים וצבעים, לרוב קטנות מאוד, שאפשר להדביק אותן במקומות שונים במשרד או בבית. לכל מדבקה ניתן להגדיר פעולה מסוימת, והיא מתבצעת בעת שמעבירים את המכשיר הסלולרי בסמוך מאוד אליה. לדוגמא, ניתן להגדיר שעם העברת המכשיר הטלפון הנייד יפעיל את הבלוטוס, יעבור למצב שקט, ייכבה, יעבור למצב טיסה, למצב רטט, לנגן מוזיקה, וכדומה. כמו כן, ניתן לייעד את המדבקות לטובת לקוחות של בית העסק, למשל שליחת כרטיס ביקור דיגיטלי באופן אוטומטי עם העברת המכשיר ליד המדבקה, או העברת פרטים כלליים על האתר בו מבקרים.

למידע נוסף על התקני NFC

כאמור, חברתנו מתמחה בפיתוחים של טכנולוגיית RFID, העומדים בבסיס התקני ה- NFC.  לפרטים נוספים בנושא הנכם מוזמנים לפנות אל חברתנו. נציגינו ישמחו לעמוד לרשותכם בטלפון 09-7995708 ולענות על כל שאלה בנושא.

צור קשר

דילוג לתוכן