מה זה RFID

מה זה RFID?
RFID הינה טכנולוגיה לזיהוי באמצעות תדרי רדיו, טכנולוגיה זאת החלה לתפוס תאוצה בשנים האחרונות ולמעשה מתחילה לחדור כמעט לכל תחומי חיינו.
RFID  הינם ראשי תיבות של Radio Frequency Identification, כלומר, זיהוי באמצעות תדרי רדיו. 
בעיקרה, טכנולוגית ה-RFID מאפשרת איתור פריטים וזיהוי חפצים בצורה אלחוטית, ללא צורך בשדה ראייה או במגע ישיר מול החפץ אותו רוצים לזהות.
 
טכנולוגית ה-RFID פותחה עוד בשנות ה-60, אך החלה לצבור תאוצה וקהל לקוחות רחב רק בשנים האחרונות. הסיבה לכך נאוצה מהעובדה שבעברזאת הייתה טכנולוגיה מאוד יקרה, טווחי הקריאה היו מצומצמים ועלות התגים היתה מאוד גבוה.
כיום, עם ההתפתחויות הטכנולוגיות ומזעור השבבים, עלות התגים ירדה בצורה משמעותית, כמו כן מרחקי הקריאה השתפרו וגדלו ולמעשה הטכנולוגיה בשלה יותר ליישומים מעשיים כמו אחסנה, ניהול מלאי, לוגיסטיקה, מחסנים ממוחשבים, רפואה ועוד.
 
טכנולוגית RFID משתמשת בשדה אלקטרומגנטי הנוצר ע"י קורא קרבה  (RFID reader)  להעברת אנרגיה לתגי קרבה  (RFID tags)  בטווחים קצרים. בעזרת האנרגיה שנוצרת ע"י השדה, תגי הקרבה מסוגלים לפעול ללא צורך במקור מתח חיצוני ומשדרים לקורא קרבה את תוכן הזכרון הצרוב בתוכם.
 
מערכות RFID מורכבות לרוב משני חלקים:

כרטיסי/תגי קרבה ( Transponder):  ( RFID Cards/Tags ) התגים/כרטיסים מיוצרים במגוון רחב של תדרים, גדלים וצורות, אך לכולם יש מכנה משותף אחד שהוא שבב מחשב (שבב זכרון), המסוגל לאחסן נתונים ולשדר אותם בחזרה לקורא קרבה כאשר התג מקבל אנרגיה מהשדה המגנטי.  כל תג קרבה מורכב משבב  (Integrated Circuit) ומאנטנה. האנרגיה מסופקת לשבב דרך השדה האלקטרומגנטי שנוצר ע"י הקורא, נאגר בקבל (Capacitor) שנמצא על התג ומספק אנרגיה לשבב המאפשרת לו לשלוח את המידע השמור בזכרון בחזרה לקורא.
התגים יכולים להכיל מנתונים בסיסיים כמו מס התג ועד לנותנים רבים הדורשים זיכרון רב.

קוראי קרבה (Interrogator): קוראי קרבה  (RFID Readers)  כוללים אנטנה חיצונית או אנטנה פנימית. כיום קיימים גם קוראי קרבה היכולים להתחבר ליותר מאנטנה אחת. קורא RFID מייצר מסביבו שדה אלקטרומגנטי בתדר מסוים (…900Mhz, 13.56Mhz, 125Khz) וכל תג קרבה אשר נכנס לתחום השדה ומקבל מספיק אנרגיה משדר בחזרה לקורא קרבה את תוכן הזכרון הצרוב בו.
גודל השדה המגנטי שנוצר תלוי בצורת האנטנה ובהספק של הקורא. קוראי הקרבה מחובר למחשב דרך כבל תקשורת רגיל או דרך הרשת. קיימים קוראי קרבה אלחוטיים בטכנולוגיית Bluetooth או Wi.Fi ואפילו קוראי RFID למסופונים ניידים.

סוגי כרטיסי/תגי הקירבה:
תגי RFID פאסיביים  (Passive Tags):  תגי RFID פאסיביים הינם תגי הקרבה הנפוצים בעולם, בעיקר בזכות עלותם הנמוכה. לתגי קרבה פאסיביים אין מקור כח פנימי והם מקבלים את האנרגיה הדרושה להפעלתם מהשדה האלקטרומגנטי (Electromagnetic Field) הנוצר ע"י קורא קרבה. מכיוון שלתגי קרבה פאסיביים אין מקור כח פנימי, מרחקי הקריאה שלהם מוגבלים ובדרך כלל לא עולים על עשרות סנטימטרים בודדים, תלוי בתדר, בהספק קורא הקרבה, בגודל האנטנה ובגודל התג.
תגי קרבה בתדרי 125Khz ו-13.56Mhz ניתנים לקריאה ממרחקים של סנטימטרים ספורים ועד כמטר וחצי ואלו תגי קרבה בתדרי UHF יכולים להגיע למרחקי קריאה של עד כ-5 מטר.

תגי RFID אקטיביים  (Active Tags):  תגי RFID אקטיביים הינם תגי קרבה בעלי מקור כח פנימי (בד"כ סוללה), המאפשרים מרחקי קריאה שיכולים להגיע גם למאות מטרים. תגי קרבה אלו בד"כ משדרים גם כאשר אין קורא קרבה בסביבה לקבל את הנתונים. התגים מתוכנתים לשדר כל פרק זמן קבוע בכדי לחסוך בסוללה.

מחזיקי קירבה


לתגי קרבה אקטיביים יש בעצם את כל היתרונות שאפשר למצוא ב-RFID. הם מאפשרים מרחקי קריאה גדולים, הם אינם תלויים בגודל האנטנה של הקורא, הם יכולים לתקשר ולהעביר מידע בין התגים עצמם ללא צורך בקורא קרבה מיוחד וחלקם אפילו משמשים כיום כחיישנים אלחוטיים המסוגלים למדוד לחות, טמפרטורה ועוד.  חסרונותיהם של תגי הקרבה האקטיביים הם בעיקר בעלותם הגבוה (שיכולה להגיע לעשרות דולרים לתג), בצורך להחליף סוללה כל שנתיים עד 5 שנים (חלק מהיצרנים לא מאפשרים להחליף סוללה אלא יש צורך לרכוש תג חדש) ובגודלם שמונע הצמדתם לפריטים קטנים.
תגים סמי-אקטיביים (Semi-Active Tags):  אלו תגי קרבה בעלי מאפיינים פאסיביים, אך בעלי מקור כח פנימי. לתגי קרבה  אלו יש סוללה פנימית המספקת אנרגיה לשבב עצמו, אך התג אינו משדר בעצמו, בניגוד לתגים אקטיביים. בתגים סמי-אקטיביים , עדיין צריכים את השדה האלקטרומגנטי של הקורא בכדי לשדר את הנתונים, אך בעזרת הסוללה הם יכולים לשדר למרחקים קצת יותר גדולים.


תדרי ה-RFID המורשים כיום בארץ הם:
 
תדר LF(Low Frequency)125Khz:  בתדר זה משתמשים בעיקר לבקרות כניסה וזיהוי עובדים. מרחקי קריאה עד כ-70 ס"מ. החיסרון העיקרי בתדר זה הוא האפשרות לקרוא תג אחד בלבד כל פעם. במידה ונמצאים 2 תגים שונים מול הקורא קרבה, עלול להיווצר מצב שאף אחד מהתגים לא יקרא. היתרון בתדר זה הינו עלותם הנמוכה של התגים והשימוש הנפוץ בתחומי בקרת כניסה וזיהוי פשוטים.
 
תדר HF(High Frequency)13.56Mhz: בתדר זה משתמשים לטווחים קצרים עד כ-70 ס"מ. משמש לזיהוי פריטים בתחום המחסנים ולוגיסטיקה, בזכות פרוטוקול  ISO15693 המאפשר קריאת מספר תגים בו זמנית  (Anti Collision).  אפליקציות נוספות אפשריות הם ארנק חכם, פעימות מונה, מדפים חכמים ועוד. בתדר זה ישנם מגוון סוגי תגים בעלי זכרון רחב ובניהם Mifare, ICODE, UltraLight, DesFire, 1K,4K  ועוד. קיימים מגוון פרוטוקולים שונים בתדר 13.56Mhz לשימושים שונים. התגים מאפשרים הצפנה של הנתונים לאבטחת מידע גבוה יותר.
 
תדרי UHF(Ultra High Frequency) 433Mhz, 915-917Mhz: תגי RFID פאסיביים ואקטיביים המסוגלים להגיע למרחקי קריאה של כמה מטרים ועד עשרות מטרים. נמצאים בעיקר בשימוש בתחום הלוגיסטיקה. מאפשרים אחסון כמות גדולה של מידע בזכרון. רוב תגי ה-UHF כיום עובדים בתקן EPC GEN2, המאפשרים זיהוי חד ערכי של התגים/פריטים ברמה עולמית, החל משלב הייצור ועד לשלב ההפצה וההגעה לבתי העסק. זהו התחום הפעיל ביותר העולם בתחום ה-RFID, אך עדיין לא נכנס לשימוש נרחב בארץ.
 
תדרי Microwave 2.45Ghz:  תגי RFID אקטיביים המגיעים למרחקים של מעל 100 מטר. חיי סוללה בין 5 ל-10 שנים. מיועד לקריאת תגי קרבה במהירות גבוה (מעל 100 קמ"ש). בד"כ משתמשים בתדר זה לזיהוי כלי רכב חולפים, בכניסה לחניונים, זיהוי חפצים נעים, איתור מלאי במרחב ועוד.

 

כרטיסי קרבה וקוראי קרבה

הכרטיסים כוללים אנטנה ושבב זיכרון שמקבל אנרגיה משדה אלקטרומגנטי שמפעיל קורא הקרבה, ובכך יכול הקורא לקרוא את התוכן המוטמע בכרטיס הקרבה. כרטיסי קרבה יכולים לכלול פרטים אישיים שונים ובהתאם למה שנצרב בהם. קיימים כרטיסי קרבה שונים: אקטיביים, פאסיביים וסמי-אקטיביים, כאשר כל אחד מהם בעל מאפיינים שונים. תגים אקטיביים כוללים סוללה משל עצמם וניתן לקרוא אותם למרחקים ארוכים מאוד. תגים פאסיביים הינם זולים יותר מבחינת עלות ונפוצים יותר. הם מופעלים על ידי השדה האלקטרומגנטי שיוצר הקורא. אין להם סוללה משל עצמם, וניתן לקרוא אותם רק ממרחקים קצרים מאוד. תגים סמי-אקטיביים כוללים מאפיינים פאסיביים, אך גם סוללה, ופועלים למרחקים גדולים מעט יותר מאשר התגים הפאסיביים.

 

יתרונות הטכנולוגיה

דרך שימוש בטכנולוגיית RIFD ניתן להפחית בטעויות והטכנולוגיה בהחלט נחשבת לאמינה ובטוחה מאוד. היא יעילה מאוד בכך שהיא מעבירה מידע בפרק זמן קצר וכבר לא נחשבת ליקרה כבעבר. שימושיה אדירים וניתן להשתמש בה לניטור עצמים כגון סחורות שונות וגם לניהול כח אדם בתוך החברה. האמינות שלה מאפשרת להטמיע בה מידע אישי ובעל ערך רב.

 

מחיר RFID

בכל הקשור ל-rfid מחיר כבר לא משחק תפקיד משמעותי. בעבר הטכנולוגיה אכן נחשבה ליקרה, אך זהו איננו המצב כיום והיא הפכה למשתלמת מאוד הן מבחינת המחיר האבסולוטי שלה והן מבחינת היעילות האדירה שלה ושימושיה הרבים. מדובר בפתרון נפלא לצרכים מגוונים.

 

צרו איתנו קשר במספר 09-7995708 או בנייד 054-5655501 לקבלה של פרטים נוספים בנוגע לטכנולוגיית RFID וייצור כרטיסי RFID בהתאם לצרכים שלכם. תוכלו בנוסף גם להיכנס לקישור הבא על מנת לקבל מידע כללי ורלוונטי נוסף.

 

 

צור קשר